УЗД сечовидільної системи — метод дослідження та ранньої діагностики урологічних захворювань за допомогою ультразвукових хвиль.
УЗД сечовивідних шляхів передбачає обстеження нирок, сечового міхура та надниркових залоз.
Що показує УЗД нирок?
УЗД нирок дозволяє оцінити розміри, форму, місце розташування та стан органів сечовидільної системи.
УЗД нирок показує:
розширення чашечко-мискової системи
ураження судин;
наявність запальних процесів (циститу, пієлонефриту);
камені в нирках;
вроджені аномалії розвитку нирок.
На УЗД можна побачити наявність утворень у нирці (кісти, пухлини). УЗД сечостатевої системи також дає можливість оцінити зміни в органах у динаміці. Урологи використовують ультразвукове дослідження нирок і сечового міхура для контролю ефективності лікування та виявлення причини болі в нирках. УЗД нирок і сечового міхура призначається за підозри на наявність урологічних захворювань (пієлонефриту, циститу, нефриту).
Показання до УЗД нирок:
біль в області живота та попереку;
набряклість кінцівок;
часте сечовипускання;
наявність домішок крові чи піску в сечі;
підозра на наявність новоутворень у нирках;
затримка сечі;
травми та забиття нирок;
коліки, локалізовані в області попереку.
Також дослідження сечовидільної системи призначається для планової перевірки стану здоров’я, оцінки функціональності органів після їх трансплантації або проведення хірургічного втручання. УЗД судин нирки обов’язково проводиться за судинних патологій сечовивідних органів. За наявності хронічних урологічних захворювань (нефрит, пієлонефрит) ультразвукове дослідження нирок необхідно робити не менше, ніж один раз на рік.
Підготовка до УЗД нирок:
Підготовка до УЗД нирок передбачає дотримання дієти за два дні до дослідження. Заборонені продукти перед ультразвуковим дослідженням нирок:
хлібобулочні вироби;
бобові;
свіжі фрукти та овочі;
молочні продукти;
газовані напої.
Наявність газів у кишечнику може спотворити результати обстеження, і показання апарату УЗД будуть неточними. УЗД нирок робиться натще, за шість-вісім годин до обстеження потрібно утриматися від їди. Перед УЗД нирок необхідно наповнити сечовий міхур, за годину-дві до проведення дослідження потрібно випити один-півтора літра води та утриматися від сечовипускання. Замість води можна вживати негазовану рідину (компот, морс, несолодкий чай).
Як роблять УЗД нирок?
УЗД нирок роблять у положенні лежачи на правому та лівому боках. На нижню частину спини наноситься спеціальний гель, що покращує провідність ультразвукових хвиль.
За допомогою датчика на екран виводиться зображення досліджуваного органу.
Лікар розшифровує та видає результати УЗД нирок.
Обстеження безболісне та безпечне, його можна проходити навіть дітям і вагітним. Діагностика займає трохи більше за 30 хвилин.
УЗД органів сечовивідної системи – це важливий етап діагностики, що дозволяє запобігти серйозним ускладненням. Подбайте про своє здоров’я – запишіть на обстеження вже сьогодні!